Zákon nedostal ani jeden hlas od poslanců opoziční ODS. (jak kdo z poslanců hlasoval o zákonu jako celku, najdete zde)
„Mám velkou radost, že se to povedlo,“ řekl premiér Bohuslav Sobotkaz ČSSD po hlasování. Podle něj se Česká republika začlenila mezi civilizované státy, které chrání zdraví vlastních občanů. „Zvítězila ochrana zdraví před lobby, je to norma pro život,“ neskrýval radost ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.
„Naše země se přidává k těm zemím v Evropě, které uznávají, že normální je nekouřit,“ řekl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který je náruživý kuřák. Řekl, že kouří dvacet cigaret denně, ale když si chce zakouřit, chodí z restaurace už teď ven, takže se toho pro něj zase tak moc nezmění.
„Sněmovna si po dvou hodinách konečně típla. Chránit svobodu a práva nekuřáků (návštěvníků i obsluhy) je víc, než domnělá svoboda a právo si zapálit v restauracích,“ napsal na Twitteru první místopředseda lidovců a ministr zemědělství Marian Jurečka.
V původním návrhu také bylo, že by v hospodách musel být nabízen alespoň jeden nealkoholický nápoj za nižší cenu než pivo. Ministr Ludvík ve Sněmovně ale podpořil vypuštění této věci z vládního návrhu, aby byl zákon hladce přijat, což se mu nakonec vyplatilo.
Poslanci odmítli návrh poslance Marka Bendy z ODS, aby v restauracích zůstaly i kuřárny, ale bez obsluhy. Pro hlasovalo jen 46 ze 169 přítomných poslanců (jak kdo hlasoval, najdete zde). Právě tento návrh letos v květnu rozvrátil schvalování celého zákona při prvním pokusu prosadit ho. Benda chtěl, aby kuřárny mohly zaujímat 25 procent plochy restaurace.
Neprošel ani návrh rozšířit zákaz kouření na automobily, když v nich cestují děti. Jenže ani to nemělo podporu Ludvíka a většiny Poslanecké sněmovny.
Zákaz kouření v hospodě od Světového dne bez tabáku
Úplný zákaz kouření v restauracích má platit od konce května, od dne, který Světová zdravotnická organizace vyhlašuje jako Světový den bez tabáku. V souvislosti s kouřením ročně v Česku zemře okolo 18 tisíc lidí. Kuřáci umírají dříve na infarkt či mozkovou mrtvici.
„Prioritní je zvýšit ochranu veřejného zdraví,“ řekl ve Sněmovně ministr zdravotnictví. „Kouření je zlozvyk. Je to klasifikovaná nemoc a ministerstvo zdravotnictví bojuje proti nemocem,“ řekl už po nástupu do funkce před pár dny, když zákon „zdědil“ po svém předchůdci Svatopluku Němečkovi.
„Je potřeba ten zákon schválit, veřejnost to od nás očekává a budeme tak postupovat,“ sliboval už před hlasováním šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.
A vládní koalice také v pátek „kosila“ jeden pozměňovací návrh za druhým, kterým se někteří poslanci snažili zákaz kouření v restauracích rozmělnit. Sněmovna tak odmítla i jeden z dalších návrhů poslance Bendy, který chtěl aby se mohl při sportovních akcích prodávat jakýkoli alkohol do 15 procent, nejen výčepní pivo a víno.
Regulace se míjí účinkem, bojoval za kuřáky komunista
„Podobná regulace se míjí účinkem,“ oponoval ve Sněmovně zastáncům zákazu kouření v restauracích komunista Jan Klán. Zákazy budou podle něj stejně obcházeny. Navrhoval, aby restaurace nad 60 či 80 metrů čtverečních dostaly na výběr, zda budou kuřácké či nekuřácké. Ale většina Sněmovny všechny jeho návrhy odmítla.
Zbyněk Stanjura, šéf poslanců ODS, která zákon odmítá, zkusil zvolit jednoduchou taktiku ve snaze přijetí zákona oddálit. Požádal, aby zpravodaj návrhu Jaroslav Krákora z ČSSD vysvětloval u každého z desítek pozměňovacích návrhů, o čem se přesně hlasuje. Krákoru tím zaskočil, nebyl na to připraven. A schůze byla kvůli tomu dokonce na chvíli přerušena.
I pak Krákora často tápal. „Omlouvám se, mám to mnoho,“ omlouval se, že občas nebyl schopen poslancům říci, o čem právě hlasují. „Už jsem asi unaven,“ tvrdil o chvíli později také zcela nepřipravený zpravodaj Krákora. Ale zastánci zákona se rozhodli prosadit stůj co stůj.
Zákon už mohl platit dřív, ale letos v květnu chybělo pro jeho schválení jen osm hlasů. Když se o zákonu zakazujícím kouření v restauracích hlasovalo v květnu, řada poslanců ANO pro zákon nehlasovala, nebo se hlasování zdržela. Koaliční řady v květnu totiž rozvrátil zmíněný Bendův pozměňovací návrh.
Podruhé už se odpůrcům zákona jeho schvalování takto zničit nepovedlo. Jednoznačně proti zákonu byla nakonec jen Bendova ODS, která zákon považuje za neodůvodněný zásah do podnikání.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/druhy-pokus-zakazat-koureni-v-restauracich-fet-/domaci.aspx?c=A161208_210805_domaci_kop